muay thai kursu

Muay Thai

GYMOTION BAKIRKÖY

Muay Thai:  Tayland’da ortaya çıkmış olan ve Tayland Boksu da denen dövüş sporudur. Tayland başta olmak üzere Kamboçya, Myanmar (eski adı Burma), Laos gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde yapılan bir spordur. Dirsek, diz, tekme ve yumrukların temel saldırı teknikleri olarak kullanıldığı çok sert bir dövüş sanatıdır.

Bu dövüş sanatında, yumruk, tekme ve blokların tamamında beden kalçanın dönüşüyle birlikte kullanılır. Bu durum Muay Thai’nin diğer savaş tekniklerine göre yavaşlık katmasına karşın daha şiddetli bir güç kazandırabilmektedir.

Yarışmacılar, müsabaka öncesinde hem ısınma hem de dini maksatlı belirli seremonik danslar yapmaktadırlar.

Muay Thai’de, diğer bütün tam temaslı dövüş sporlarında olduğu gibi kondüsyon çok önemlidir. Muay Thai’de ringde ortaya çıkan koşulların gerektirdiği kondüsyon ve sertlik için uygulanması gereken egzersizlere özellikle yer verilmektedir.

Mücadele sporları antrenmanın pek çoğunda uygulanan gölge boksu, koşu, vücut direncine dayalı egzersizler, ip atlama, karın kası egzersizleri, sağlık topu egzersizleri ve bazen de ağırlık antrenmanı gibi çalışmalar Muay Thai’de de yapılmaktadır.

Yumruk, tekme, diz ve dirsek vuruşlarından dolayı Muay Thai 8 organ dövüşü ismiyle da adlandırılmaktadır. Geleneksel Muay Thai, Bando ve Muay Boran sistemlerinde kafa ile vuruş teknikleri de bulunduğundan zaman zaman 9 organ sistemi olarak da adlandırılır.

Amatör ve Profesyonel Muay Thai antrenman metodolojisi %90 gibi bir oranda aynı kapsamda uygulanır. ” Temel Teknikler, Gölge Boksu, darbe yastığı, (Pao (Pad)), belden yukarı yapılan güreş (Djab-Ko), Torba ve kapsamlı “Sparring” (eşli müsabaka şeklinde çalışma) bölümleriyle beraber kondüsyon arttırıcı “Cross Training ” egzersizleri antrenmanların büyük bölümünü oluşturmaktadır.

Tayland içerisinde egzersizler ve çalışmalar kamp tabir edilen yerlerde, batıda ise Gymotion Spor Salonu gibi “Gym” olarak adlandırılan fitnes merkezlerinde ya da özel salonlarda gerçekleştirilmektedir.

Elbette ki bu sporun anavatanı olan Tayland’da yapılan çalışmalar batıdakilere oranla çok daha kapsamlıdır.

Dövüşçüler kamplarda yatar, yer, içer ve antrenman yaparlar. Her gün sabah ve akşam 2-3 saat antrenman gerçekleştirilir. Yapılan bu ağır ve yorucu antrenmanlar neticesinde boksörler her 2-3 haftada bir Raja ve Lumpini gibi statlarda, son derece sert, yorucu geçen, tempolu ”5 raund x 3 dakika” üzerinden uygulanan dövüşleri tamamlayabilecek seviyelere ulaşabilirler, ki bu da aynı zamanda “K-1, Kickboxing gibi farklı organizasyonlarda ve disiplinlerde de neden Muay Thai orijinli dövüşcülerin başarılar elde edebilmelerini açıklayabilmektedir.

Yine aynı tip çalışmaların yanı sıra Geleneksel Muay Thai’de ağırlık, teknik bölümlere verilir. Ayrıca yer güreşi, sabitleme, kilit, kafa vuruşları tipi ve daha küçük hedef odaklı çalışmalar ve egzersizler de yapılmaktadır. Myanmar’da bu şekilde uygulanan antrenmanlarda dövüşcüler ellerine bandaj sarılı olarak hünerlerini sergilerler.

box ringiİstanbul Bakırköy Carousel AVM de bulunan GYMOTION’da tasarım harikası bir ring vardır. Profesyonel eğitmenlerimizden Muay Thai dersi alabilirsiniz.

HEMEN ÜYE OLUN

İletişim bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım!