bakırköy yoga dersleri

YOGA

GYMOTION BAKIRKÖY

Yoga nedir?

 

Yoga, eski Hindistan’da ortaya çıkan fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir uygulamadır. 20. yüzyılda Batı’da da oldukça popüler olmuştur. Yoga kelimesi, “boyunduruk” ve “samadhi” veya “konsantrasyon” anlamına gelen Sanskritçe yuj kelimesinden  gelir. Buradan hareketle, yoga, zihni, vücudu ve ruhu birleştirmeyi amaçlayan bir uygulamadır diyebiliriz.

Yoganın nihai hedefi, özgürlüğe ulaşmaktır.

Yoga binlerce yıldır uygulanagelmiştır ve yıllar geçtikçe yoganın ne anlama geldiği konusunda birçok farklı yorum geliştirilmiştir. Her farklı yoga türünün kendine has vurguları ve uygulamaları vardır.

Batı’da yoga, asanaların fiziksel uygulaması ile ilişkilidir. Özellikle de esnekliği arttırmak ve vücudu rahatlatmak için germe egzersizleri öne çıkar. Yoga asanaları ayrıca güç, koordinasyon, denge ve dayanıklılık da sağlayabilmektedir. Ancak, asana pratiği, yoganın felsefesi üzerine anahtar bir kutsal metin olan Patanjali’nin Yoga Sutrası’nda listelendiği gibi, yoganın “sekiz ayağından” yalnızca biridir. Bu sekiz ayak;

  1. Yama
  2. Niyama
  3. Asana
  4. Pranayama
  5. Pratyahara
  6. Dharana
  7. Dhyana
  8. Samadhi

Bhakti yoga, Karma yoga ve Jnana yoga dahil birçok farklı yoga çeşidi vardır, ancak tüm yogaların kaynağında Yama ve Niyama yatmaktadır ve samadhi ile aynı amaca sahiptirler.

Yoga’nın birçok fiziksel ve zihinsel durum için terapötik olduğu düşünülmektedir. Yoganın sırt ağrısı, stres ve şizofreni tedavisi için etkili olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

Kaynak:

https://kozmetrik.com/yoga-nedir/ http://www.google.com.hk/url?q=https://sacmodelleribaby.blogspot.com/ https://bit.ly/2ZvIjP5 Saç modelleri

HEMEN ÜYE OLUN

İletişim bilgilerinizi bırakın, sizi arıyalım!